podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Dżibuti - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Dżibuti - wiza, ambasady, przepisy

Djibouti     
dzibuti
Dżibuti - podróże do DżibutiDżibuti - mapa krajuDżibuti - spis artykułów i galeriiDżibuti - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeDżibuti - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaDżibuti - szczepienia, zdrowie, poradyDżibuti - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EURODżibuti - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCODżibuti - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Dżibuti. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Dżibuti, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Polscy turyści udający się do tego kraju muszą mieć wizy pobytowe lub tranzytowe, które można uzyskać w Ambasadzie DRK w Warszawie. Wymagany jest przynajmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu. Na przejściach granicznych należy liczyć się ze wzmożoną kontrolą – dotyczy to głównie przejścia drogowego na granicy z Zambią (zdarzały się przypadki niehonorowania wiz wydanych przez Ambasadę DRK w Warszawie). Przy wjeździe służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na czas pobytu. Koszty utrzymania są kilkakrotnie wyższe niż w Europie.

Należy pamiętać, że turyści mający w paszporcie wizę ruandyjską, wizę burundyjską lub znaczki urzędu imigracyjnego Burundi mogą napotkać trudności przy wjeździe do DRK.
Informacje dla kierowców
Uznawane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Miejscowi kierowcy nie respektują przepisów ruchu drogowego, większość pojazdów jest w złym stanie technicznym. W razie kolizji należy jak najszybciej udać się na najbliższy posterunek policji, ponieważ pozostanie na miejscu grozi samosądem ze strony miejscowej ludności
Podróżowanie po kraju
Podróżowanie po kraju jest bardzo trudne. Na wyjazd do interioru należy uzyskać zgodę władz administracyjnych. Infrastruktura drogowa Konga jest słabo rozwinięta. Większość dróg jest przejezdna tylko dla samochodów terenowych. Na drogach często spotyka się posterunki wojskowe. Żołnierze podczas kontroli domagają się pieniędzy, papierosów itp. W Kinszasie należy unikać dzielnic położonych na przedmieściach i samotnego podróżowania. W miarę sprawnie funkcjonuje komunikacja lotnicza. Jednak ze względu na nieprzestrzeganie europejskich przepisów bezpieczeństwa wszystkie kongijskie linie lotnicze znalazły się na europejskiej czarnej liście.
Przepisy celne
Przepisy celne zbliżone są do standardów europejskich. Przy wwozie urządzeń elektronicznych (np. komputer osobisty, telefon satelitarny) władze żądają informacji na temat przeznaczenia tego sprzętu. Zgodnie z miejscowymi przepisami można wywieźć do 10 tys. USD. Nie wolno wywozić miejscowej waluty oraz drogocennych kamieni (szczególnie diamentów i brylantów).
Bezpieczeństwo
W ostatnim czasie poziom bezpieczeństwa w stolicy znacznie się obniżył. Wzrosła liczba napadów z bronią w ręku, nawet w centrum miasta. Należy unikać poruszania się w pojedynkę i pieszo, zwłaszcza w nocy. Trzeba wystrzegać się fałszywych kontroli policyjnych, które często okazują się próbą kradzieży. W trakcie kontroli zaleca się przedstawianie władzom miejscowym tylko potwierdzonych kopii, a nie oryginałów dokumentów (paszport, prawo jazdy, dokumenty pojazdu).
Przydatne informacje
• Wewnątrz kraju są problemy z zaopatrzeniem w paliwo, na całym terytorium często występują przerwy w dostawie energii elektrycznej.

• W miastach ok. godziny 8.00 i 18.00 odbywa się ceremonia wciągania i opuszczania flagi państwowej – wstrzymywany jest wówczas ruch pieszy i kołowy, obowiązuje zakaz fotografowania.

• Zaleca się unikanie fotografowania i filmowania, zwłaszcza w stolicy. W Ministerstwie Informacji można uzyskać zgodę na fotografowanie do celów zawodowych (koszt 200 USD). Całkowicie zakazane jest fotografowanie pałacu prezydenckiego, lotnisk i wszystkich budynków publicznych.


• W Kinszasie istnieje możliwość wypożyczenia samochodu z kierowcą (koszt ok. 70-80 USD).


• W większych sklepach, lepszych restauracjach i w hotelach można płacić dolarami amerykańskimi. Akceptowane są tylko banknoty nowych edycji (z tzw. dużymi głowami). Bilon nie jest używany. Poza Kinszasą wymiana euro utrudniona.

• Brak możliwości posługiwania się kartami kredytowymi (z wyjątkiem kilku sklepów w Kinszasie, Grand Hotelu, Hotelu Memling i agencji Air France).

• Bilet lotniczy na dalszą podróż lub powrót do Polski powinien zostać potwierdzony 2–3 doby przed odlotem.

• W kontaktach z administracją trzeba wykazać cierpliwość: nagminne jest spóźnianie się i niedotrzymywanie terminów.

• Przyjeżdżający do DRK powinien znać w stopniu podstawowym język francuski. Znajomość innych języków obcych wśród miejscowej ludności jest znikoma, dotyczy to także urzędników administracji państwowej i samorządowej.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Addis Abebie (Etiopia) akredytowany jest również w Republice Dżibuti.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Dżibuti
26, rue Emile Menier, F-75116 Paris
tel. (0-0 33) 1 47 27 49 22
fax (0-0 33) 1 45 53 50 53